Se Sokolem do života cvičí už více než čtvrtina českých školek, zapojeno je skoro 90 tisíc dětí 

Zveřejněno 16.09.2020

Zájem o projekt pro rozvoj pohybové gramotnosti předškolních dětí Se Sokolem do života se oproti loňskému roku výrazně navýšil. Do 5. ročníku je přihlášeno na 87 tisíc dětí z celé České republiky. „Zaznamenali jsme nárůst o zhruba dalších 15 tisíc dětí. Zapojeno už je přes 1500 institucí, z toho 1423 je školek. To znamená, že s námi cvičí už více než čtvrtina všech mateřských škol u nás,“ přibližuje aktuální stav Petr Svoboda, náčelník České obce sokolské. Jednu z těchto školek, která má s programem několikaletou zkušenost, vede i patronka projektu, bývalá vicemistryně světa v atletice Kateřina Baďurová-Janků.

Projekt pro rozvoj pohybové gramotnosti předškolních dětí se ideově zrodil v roce 2014 a od začátku měl velký úspěch u mateřských škol. V prvním ročníku 2016/2017 se přihlásilo 306 institucí, dnes jich máme přes 1500. „Všechna čísla jasně dokazují, že projekt se učitelům a dětem líbí. Navíc jasně potvrzují postavení České obce sokolské jako sportovní organizace, která se umí postarat o všechny generace. Včetně té nejmladší, u které je při správném vedení veliká šance získat do budoucna kladný vztah k pravidelnému pohybu,“ uvádí Hana Moučková, starostka České obce sokolské.

Velmi povzbuzující je taky pohled na počty zapojených pedagogů, kteří s dětmi postupně absolvují všechny pohybové i netradiční úkoly. „Aktivně je do projektu zapojeno skoro 7500 učitelů. Oceňují, že dostávají ucelenou a jednoduchou metodiku, která vychází z mnohaletých zkušeností sokolských cvičitelů, a navíc děti přivádí k pohybovým aktivitám pomocí hry. Podle jejich zpětné reakce také metodiku stále upravujeme,“ říká manažerka projektu Alžběta Kujanová s tím, že materiály pro pedagogy prošly před novým ročníkem vylepšením a stále budou k dispozici ke stažení na webu. Stejně jako tabulky pro hodnocení anebo hudba a metodická videa.

 

Větší zapojení rodičů

Cílem nového ročníku je ještě víc vtáhnout do děje rodiče. Proto přes léto vznikla návodná videa „Cvičí celá rodina“, která postupně ukazují maminkám a tatínkům, jak jednoduše s dětmi cvičit na jakémkoliv místě od města po přírodu. „Obecně klesá odolnost lidí, a to nejen fyzická, ale i psychická. Zvyšuje se neustále spotřeba antibiotik, antidepresiv. A to vše lze snížit pohybovou aktivitou, respektive obecně pozitivním emočním vztahem k ní! Takže pokud nám jde o naše děti, není na co čekat,“ zamýšlí se hokejový trenér a mentální kouč Marian Jelínek a dodává: „Pokud děti budou vyrůstat v době, respektive v rodinách, kde je pohybová aktivita každodenní nedílnou součástí života, potom je veliký předpoklad, že se i pro ně stane normalitou, ba dokonce potřebou.“

 

Kateřina Baďurová-Janků novou patronkou

S výukou předškoláků má už více než deset let zkušenosti bývalá atletka a vicemistryně světa ve skoku o tyči Kateřina Baďurová-Janků, která v Horoměřicích u Prahy vede mateřskou školu zaměřenou na pohyb. Nově se stala také patronkou projektu Se Sokolem do života. „Právě zapojení do programu Se Sokolem do života byla jedna z inovativních aktivit, do kterých jsme se ve školce pustili. V loňském roce jsme bohužel neměli tolik prostoru, kolik bychom si představovali. Jako všechny školy a většina školek jsme byli po celé jaro uzavřeni a do konce školního roku byl program omezený o společné akce rodičů s dětmi, které jsme na vyhodnocení projektu plánovali. Ta část, kterou ale mohu hodnotit – tedy první pololetí – byla vnímána ze strany dětí, rodičů a učitelek velice pozitivně. Všichni si přáli se do programu zapojit i v letošním roce,“ říká Kateřina Baďurová-Janků.

PARTNEŘI PROJEKTU


Institucionální partneři

Generální partner                   Hlavní partner               
Partneři

Hlavní mediální partner