Dětem chyběl v době pandemie nejvíce kolektiv a tělocvičny 

Zveřejněno 26.05.2021

Nedávno jsme mezi vámi dělali anketu, kde jsme se vás ptali, jak jsou na tom předškoláci s pohybem. A dobrá zpráva je, že karanténa nekaranténa, děti se hýbou rády a pořád. Co jim ale chybí je kolektiv ostatních dětí a často i energie a čas rodičů.

Komenský je nazýval spoluděti. Jsou to děti, které potkávají na hřišti na rohu ulice nebo na dvorku. Party dětí, kde fungovaly starší děti s mladšími a vzájemně na sebe dávaly pozor. Dneska už děti moc samotné ven nepouštíme, zvlášť ne ve velkých městech. I tak ale dobrá zpráva je, že dle našeho dotazníku děti tráví přes týden venku v průměru dvě hodiny denně (42 %) a o víkendu půl dne (52 %). Nejraději jezdí na koloběžce, kole nebo na bruslích, hrají si na hřišti nebo na honěnou. 

Obecně platí, že pokud byli rodiče sami aktivní před pandemií, zůstali aktivními i během ní a s dětmi se snažili vymýšlet nejrůznější činnosti. Jednoznačně vedou společné procházky (91 %), ale i jakékoli jiné formy pohybu venku jako je jízda na kole nebo v zimě na lyžích (86 %). Během doby, kdy byly uzavřené tělocvičny, získala na popularitě různá videa na cvičení doma. Tomu se věnovalo 36 % z dotázaných. Nápady na aktivity hledají dospělí nejčastěji ve své vlastní hlavě (93 %). Když nápady dojdou, obrací se většinou na Facebook.

V rozvoji pohybových dovedností dětí ve věku 3 až 6 let rodiče rádi spoléhají na odborné vedení. V tělocvičně nebo v mateřských školách mají k dispozici spoustu nářadí a náčiní, kolektiv dětí a ještě ke všemu pedagoga, který dohlíží na to, aby pohyb dělaly správně a posouvaly se dál. 

Odborníci se obecně shodují na tom, že omezení pohybových kroužků a dalších sportovních aktivit nebude mít takový vliv na nejmenší děti, které se ještě rády hýbou samy od sebe, ale na děti ve věku okolo 10 let, které se do kroužků a oddílů často vrátit nechtějí. Podporujte tedy svoje děti v pohybu, dokud je to ještě baví, umožněte jim poznávat co nejvíce podnětů a objevovat možnosti, co jejich tělo dokáže. 

Projekt Se Sokolem do života je největší projekt zaměřený na děti ve věku 3 až 6 let, který rozvíjí pohybové dovednosti dětí a šíří radost z pohybu. Zeptejte se ve své mateřské školce, jestli se u nich se sokolíkem cvičí. Více informací a registrace pro školky a tělocvičné jednoty najdete na našem webu. Registrace spustíme už v červnu!

 

PARTNEŘI PROJEKTU


Institucionální partneři

Generální partner                   Hlavní partner               
Partneři

Hlavní mediální partner