Cvičit se dá i u čištění zubů nebo cestou do školky. Inspirujte se v novém video seriálu! 

Zveřejněno 03.05.2021

Během posledního roku bylo všechno hodně na rodičích, včetně zajištění denní dávky pohybu a aktivit, které by děti zabavily. Teď už naštěstí zase mohou děti do školky, ale rozhodně bychom rozvoj pohybových dovedností neměli nechávat jen na školce nebo pohybovém kroužku. Vyhradit si však v dnešní době ještě čas na cílené cvičení pro fyzický rozvoj dětí je těžký úkol. Přitom víme, že pohyb a zvyšování tělesné kondice je pro život velice důležité. Proto projekt Se Sokolem do života ve spolupráci se cvičitelkou ústeckého Sokola a fyzioterapeutkou Kateřinou Pokornou připravil nový seriál, jak zařadit pohybové aktivity pro děti ve věku tří až šesti let do každodenních činností jako je vstávání, oblékání, čištění zubů, cesta do školky nebo uklízení. Videa jsou inspirace hlavně pro rodiče, ale určitě v nich najdou spoustu inspirace i pedagogové.

„Cílené pohybové aktivity se dají zařadit do činností, které s dětmi stejně během dne děláte. Děti budou více bavit a vám to nezabere mnoho času navíc,” vysvětluje myšlenku nového seriálu Kateřina Pokorná. Videa jsou rozdělena do čtyř kategorií podle denní doby. Kateřina se svou čtyřletou dcerou Magdalenkou postupně ukážou, jaké aktivity se dají zvládnout během ranního vstávání, cesty do školky nebo ze školky, během doby, kdy jsme s dětmi doma, a večerního ukládání ke spánku. Procvičí si různé druhy poskoků, běh, spolupráci s rodičem, rovnováhu, koordinaci i svaly na plosce nohou a hluboký stabilizační systém.

„V předškolním věku rozvíjíme základní pohybové dovednosti, zlepšujeme hrubou motoriku, která je základním stavebním kamenem pro jemnou motoriku. Tím, že jim ukazujeme cestu k pohybu, vytváříme jim pozitivní vztah ke sportu a pohybu obecně,” říká Kateřina Pokorná.

Při vymýšlení pohybových aktivit pro děti je dobré mít na paměti také pár zásad, které jsou shrnuty v úvodním videu. Patří mezi ně pravidelnost, správná motivace hlavně v podobě rodičů, kteří dělají aktivity spolu s dětmi a jsou pro ně tím nejlepším vzorem, zařazování úkolů od jednodušších až po ty složitější a v neposlední řadě nezapomínat na odpočinek. „Pohybové aktivity děláme v průběhu dne podle toho, na co máme náladu a kolik na to máme času. Rozhodně nejde o to dělat každý den jednu aktivitu za druhou. Odpočinek je pro děti důležitý,” připomíná Kateřina Pokorná. Činnosti jsou vybrané tak, aby je zvládli všichni v domácích podmínkách s tím, co máme běžně doma. Jsou primárně vymyšlené pro rodiče, ale využití najdou i ve školkách nebo tělocvičnách.

Videa vznikla v rámci Se Sokolem do života, nejrozšířenějšího projektu pro rozvoj pohybových dovedností pro děti ve věku 3-6 let u nás. “Se Sokolem do života poskytuje hlavně pedagogům mateřských škol kompletní metodické materiály pro rozvoj pohybové gramotnosti a stará se tak o to, aby se děti všestranně rozvíjely. Naším záměrem bylo pomoci především rodičům, aby věděli, jak děti správně rozvíjet. Zároveň víme, kolik toho musí za den zvládnout, a tak jsme chtěli, aby to pro ně bylo co nejjednodušší. Chtěli jsme tím ukázat, že pohyb je součástí našeho života a dá se zařadit takřka do všech činností v průběhu dne,” uvádí Věra Smejkalová, spoluzakladatelka projektu Se Sokolem do života.

Seriál videí s Kateřinou Pokornou a její dcerou Magdalenkou navazuje na předchozí čtyři díly s nápady na aktivity pro děti v předškolním věku.

 

PARTNEŘI PROJEKTU


Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři projektu

Partneři projektu

Institucionální partneři projektu