VÝLETNÍ CÍLE:

  • PRAHA – ZOO PRAHA
  • STŘEDOČESKÝ KRAJ – ZOO CHLEBY
  • LIBERECKÝ KRAJ – ZOO LIBEREC
  • ÚSTECKÝ KRAJ – ZOO CHOMUTOV
  • KARLOVARSKÝ KRAJ – OBORA LINHART
  • PLZEŇSKÝ KRAJ – ZOO PLZEŇ
  • JIHOČESKÝ KRAJ – ZOO TÁBOR
  • PARDUBICKÝ KRAJ – OBORA VYSOKÉ CHVOJNO
  • KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – SAFARI PARK DVŮR KRÁLOVÉ
  • VYSOČINA – ZOO JIHLAVA
  • JIHOMORAVSKÝ KRAJ – ZOO BRNO
  • OLOMOUCKÝ KRAJ – ZOO OLOMOUC
  • ZLÍNSKÝ KRAJ – ZOO ZLÍN
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – ZOO OSTRAVA

PRAHA – ZOO PRAHA

Na břehu Vltavy a na přilehlých svazích se v pražské Troji nachází jedna z nejhezčích zoologických zahrad na světě. V žebříčku nejoblíbenějších ZOO zveřejněném v roce 2018 na cestovatelském serveru TripAdvisor obsadila 5. místo na světě. ZOO Praha se rozkládá na 60 hektarech a najdete v ní 685 živočišných druhů (cca 5500 jedinců). Kromě expozic zvířat se zde nachází spousta dětských hřišť (včetně herního areálu Rezervace Bororo), stánky s občerstvením a restaurace, geologické expozice, replika protileteckého krytu a také nejkratší lanovka v ČR. Otevřeno je denně od 9:00. V létě se pokladny, pavilony, atrakce a stánky zavírají v 19:00, alev areálu je možné zůstat do 21:00. Pražská ZOO nabízí neustále něco nového, takže pokud jste ji navštívili před pár lety, čeká vás spousta novinek a překvapení. Od srpna roku 2002, kdy byla polovina areálu zatopena a zničena, proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Nově byly vybudován Vodní svět, Pavilon kočkovitých šelem, Pavilon želv, Indonéská džungle, Afrika z blízka a Velemlokárium. V posledních letech pak přibyly v roce 2019 Rákosův pavilon papoušku, 2020 Darwinův kráter s živočichy Austrálie a Tasmánie a na podzim 2022 nový pavilon goril Rezervace Dja. Denně probíhají komentovaná krmení a setkání a dále zoo pořádá mnoho dalších akcí – viz aktuální program na stránkách zahrady.

STŘEDOČESKÝ KRAJ – ZOO CHLEBY

ZOO Chleby je první nestátní zoologickou zahradou v České republice. Rozkládá se na ploše 4 ha v obci Chleby severovýchodně od Nymburka. Je zde chováno přes 120 druhů zvířat (420 jedinců), od velkých šelem, kopytníků, primátů, ptáků, ryb, drobných savců až po bezobratlé. Otevřeno je denně od 9:00 do 18:00. Pokladna zavírá půl hodiny před koncem otevírací doby. Součástí areálu jsou kontaktní výběhy, velký hřiště a obří trampolína. Mezi zajímavosti patří například výstava zvířecích exkrementů.

LIBERECKÝ KRAJ – ZOO LIBEREC

Liberecká zoo je nejstarší zoologickou zahradou v České republice (založena roku 1904). ZOO Liberec se rozkládá na ploše 14 ha a na prohlídkové trase, která měří přibližně 2 km, lze pozorovat 170 druhů zvířat (1438 jedinců). Pouze zde můžete spatřit například primáty mangabeje žlutobřiché, paviány pláštíkové nebo vzácné kopytníky urialy bucharské. Zcela výjimečná je jedna z nejucelenějších kolekcí dravých ptáků. Zoo je otevřena každý den včetně svátků a víkendů. V létě je vstup možný od 9:00 do 18:00. Areál zahrady se uzamyká v 19:00 hodin. Zoo Liberec pořádá Tichá setkání u některých výběhů. Nejde o komentovaná setkání, ale o možnost užít si zajímavé momenty ze života zvířat v lidské péči.

ÚSTECKÝ KRAJ – ZOO CHOMUTOV

Chomutovský zoopark je jednou z nejmladších českých zoo a zároveň je se svými 112 ha jedním z největších v ČR. Celý zoopark je rozdělený do tří samostatných areálů. Kromě samotného zoo je to rozlehlé eurosafari, kam se můžete vypravit na terénní vyjížďku Safari Expresem, a skanzen Stará Ves. Otevřeno je denně včetně víkendů a svátků od 9:00. V létě se poklady zavírají v 18:00, ale návštěvníci mohou v zooparku zůstat do setmění a poté lze park opustit jednosměrnými turnikety. V zooparku je chováno více než 160 druhů zvířat. ZOO se zaměřuje na faunu palearktické oblasti, která zahrnuje Evropu, převážnou část Asie a část severní Afriky. V areálu se nachází dětská hřiště nebo lanové centrum.

KARLOVARSKÝ KRAJ – OBORA LINHART

Obora Svatý Linhart se rozkládá na ploše 40 ha. Kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, které místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky. V oboře můžete spatřit jeleny, daňky a prasata. Obora je přístupná celoročně bez jakýchkoliv poplatků. Nachází se v ní 10 km cest a pozorovacích lávek ve 3 okruzích. V blízkosti obory se nachází přírodní lanové centrum, kde naleznete okruhy s lanovými a top-rope překážkami pro děti i dospělé. Obtížnost překážek je odstupňována tak, aby si lanové centrum mohl užít každý – nejlehčí okruh je od 3 let.

PLZEŇSKÝ KRAJ – ZOO PLZEŇ

Zoo Plzeň je druhou nejstarší zahradou u nás. Vznikla již v roce 1926. Jako jediná zoo v České republice je zároveň sloučena s botanickou zahradou. Mezi speciality plzeňské zoo patří chov zvířat v přirozených podmínkách. Nové expozice tvoří výseky celých biotopů s charakteristickými druhy rostlin a živočichů. Velmi často tak nežije ve výběhu jeden druh, ale několik druhů najednou. Za pozornost stojí volné výběhy šelem a opic – tygři a lvi v přírodních expozicích, skalní výběhy sněžných levhartů, ostrovy poloopic a opic. Mezi nejpopulárnější obyvatele patří hejno tučňáků Humboldtových, jejichž krmení ošetřovateli je velkou atrakcí. Také se můžete těšit na rozsáhlý medvědinec. Otevřeno je denně od 8:00 do 19:00. Pokladny se zavírají v 18:00. Botanická zahrada je součástí Zoo, nemá samostatné vstupné ani není nijak od zoo oddělena. Součástí rozlehlého areálu je také Dinopark, lze zakoupit speciální vstupenku, která zahrnuje obě tyto atrakce.

JIHOČESKÝ KRAJ – ZOO TÁBOR

Zoo Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015, letos 24.6. pořádá oslavu svých 8. narozenin. Rozlohou je to největší zoologická zahrada v jižních Čechách. V současné době chová přes 300 druhů zvířat. Zoo Tábor se podílí na návratu zubra do české přírody. Otevřeno je denně včetně státních svátků od 9:00 do 19:00. Během dne se konají komentovaná krmení zvířat.

PARDUBICKÝ KRAJ – OBORA VYSOKÉ CHVOJNO

Zookoutek ve Vysokém Chvojně je vlastně obora, která se nachází na jihovýchodním okraji obce. Rozkládá se na ploše 6 ha. Vznikla v letech 2008-2009. Spatříte zde zástupce spárkaté zvěře jako například jeleny, srnky, muflony nebo daňky. K zookoutku vede naučná stezka Viselce z Holic od památníku Dr. Emila Holuba. Celá trasa je pro veřejnost přístupná celoročně, jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Je sestavena ze sedmi informačníchtabulí, které naleznete na 6,5 km dlouhé trase. Trasa naučné stezky zavede návštěvníky také do arboreta ve Vysokém Chvojně, kde roste přes 200 druhů stromů a keřů.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – SAFARI PARK DVŮR KRÁLOVÉ

Safari park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Je zde chováno přes 2300 zvířat. Jedná se o největší kolekci afrických zvířat v Evropě. Také se zde věnují odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich návratu zpět do přírody. Je to jediné místo na světě, kde se podařilo rozmnožit severního bílého nosorožce v lidské péči. Otevřeno je denně včetně svátků od 9:00 do 18:00. Safari je rozdělena na dvě části, pěší část a safari, kterou je možné projet vlastním vozem, nebo si zakoupit jízdenku na safari bus. V Africkém safari návštěvníci projíždějí mezi volně se pohybujícími se zebrami, antilopami, ptáky a žirafami. Jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí safari park možnost projížděk ve Lvím safari mezi smečkou lvů.

VYSOČINA – ZOO JIHLAVA

Rozlohou patří zoo Jihava spíše k menším zoologickým zahradám. Je členěna do 5 kontinentů. Je zde k vidění přes 200 druhů zvířat. Najdete zde africkou vesnici Matongo, tropický pavilon, Madagaskar, Malay Medan s malajskými medvědy, expozici Delta Paraná, Himaláj, ale třeba i Údolí včel nebo Babiččin dvoreček.Otevřeno je denně. V období letních prázdnin od 8:00 do 18:00. V areálu můžete zůstat ještě 2 hodiny po uzavření pokladen. Za novým vstupním areálem byla v roce 2007 vybudována Archa Noemova, originální dětské hřiště a symbol záchrany zvířat. Přes letní prázdniny probíhají pravidelná komentovaná krmení zvířat.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – ZOO BRNO

ZOO Brno se nachází v areálu Mniší hory v Brně Bystrci. Zoo Brno chová přes 400 druhů zvířat (2200 jedinců). První expozicí, která čeká návštěvníky po vstupu do Zoo, jsou Tygří skály s tygry sumaterskými. Zvířata lze v expozici pozorovat z vyhlídek, nebo z restaurace u Tygra, která s výběhem přímo sousedí. V další expozici Beringii najdete medvědy kamčatské, vlky arktické, kanadské bobry nebo rosomáky. Patrně nejcennějším exponátem jsou lední medvědi v dolní části zoo. Navštívit můžete i průchozí voliéru orlů bělohlavých, nebo průchozí expozici klokanů. Otevřeno je denně včetně víkendů a státních svátků. O letních prázdninách je otevírací doba 9:00 – 18:00. Vstupní pokladny se uzavírají 1 hodinu před koncem návštěvní doby. V nejvyšší části Mniší hory je vybudována africká vesnice. Velké oblibě se těší i Dětská zoo, která kromě přímého kontaktu dětí se zvířátky nabízí i hřiště, houpačky a prolézačky.

OLOMOUCKÝ KRAJ – ZOO OLOMOUC

ZOO Olomouc se rozkládá na rozloze 42,5 ha a chová více než 350 druhů zvířat (více než 1700 jedinců). Atrakcí místní zahrady je vyhlídková věž, z níž lze vidět město Olomouc i baziliku na Svatém kopečku. V roce 2013 bylo otevřena první část nového safari – Safari Eurasii. V roce 2015 následovala Safari Afrika. Návštěvníci nastupují na vláček vedle výběhu nosálů a vstupní branou vjedou mezi přímorožce, žirafy a antilopy. V roce 2020 byla otevřena Safari Amerika, kde se návštěvníci potkají s bílými vlky Hudsonovými. A konečně v roce 2023 se otevřelo Safari Austrálie a Arktida. Otevřeno je denně. V době letních prázdnin od 9:00 do 18:00. Zoo je nutné opustit do 2 hodin po uzavření pokladen. V areálu se nacházejí infokiosky, geologická stezka, lanové centrum Lanáček (samostatné vstupné) a v půlhodinových intervalech projíždí areál safarivláček. Zajímavostí olomoucké zoo jsou mořská akvária s korálovými útesy s mnoha druhy ryb včetně žraloků. Dále průchozí výběh opic makaků červenolících, kam se návštěvníci dostanou po visuté lávce.

ZLÍNSKÝ KRAJ – ZOO ZLÍN

ZOO Zlín se nachází 4 km od Zlína směrem na Holešov. Areál zoo je členěn podle kontinentů. Za jeden den procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s 222 druhy zvířat. V nové tropické hale Yucatan uvidíte mezi faunou a flórou vzpomínku na civilizaci Mayů. Ve svahu pod halou Yucatan vyrostl v roce 2022 Jaguar Trek – největší expozice svého druhu v Evropě, kde jsou mimo jaguárů chováni i kondoři a papoušci ara. Areál zoo je otevřen denně od 8:30 do 18:00. Pavilony a průchozí expozice jsou otevřeny od 9:00 do 17:30. Od června od září se u vybraných expozic koná komentované krmení. Návštěva je také možná v doprovodu průvodce. V areálu zoo se nachází lanové centrum Lanáček (samostatné vstupné) a zámek Lešná (lze zakoupit společně se vstupenkou do zoo).

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – ZOO OSTRAVA

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951: V současné době chová na zhruba 100 ha více než 4000 zvířat. V minulých letech prošel areál výraznou proměnou. Postupně zde vznikají nové pavilony, velké přírodní výběhy nebo průchozí expozice. Součástí zoo je také Botanický park s 6 km naučných stezek.Otevřeno je denně. V době letních prázdnin od 9:00 do 20:00. Pokladny a pavilony se zavírají hodinu před uzavřením ZOO. V zoo najdete i expozici Na statku. Malí návštěvníci si zde mohou některé obyvatele pohladit i ve výběhu a nakrmit je vhodnými granulemi, které jsou k dispozici v krmných automatech. Nechybí ani řada herních koutků pro děti včetně vodního světa.

ÚKOLY:

POHYBOVÉ ÚKOLY:

1. Koně (kobylka Emilka)

Popis úkolu: Určete si běžeckou dráhu s překážkami a vyznačte start a cíl (čára na zemi, klacek, batoh…) Vzdálenost mezi startem a cílem je dle věku dítěte 30–50 m. Na trase by měly být nějaké překážky – větve, kameny, kláda… Buď si můžete měřit čas, nebo můžou všechny děti vyběhnout najednou, jako koníčci na dostizích.

2. Gepard (kobylka Emilka)

Popis úkolu: Když Gepard loví kořist, dokáže rychle vystartovat. Vyznačte si start a cíl (klacky, kameny, batohy, lahvičkami). Pro děti do 4 let stačí délka trasy cca 10 m, pro starší předškoláky 20 m. Rodič si stoupne 1-2 m před dítě = představuje kořist. Odstartujete. Dítě i rodič musí na daný povel co nejrychleji vyběhnout a překonat danou vzdálenost. Můžete si měřit časy a uspořádat rodinné závody. Zkuste i variantu, kdy dítě běží na povel samo bez rodiče. Liší se nějak jeho čas?

3. Obří želva (opička Haničkaú

Popis úkolu: Dítě představuje tělo želvy a leze ve vzporu dřepmo, tj. po čtyřech jako pejsek (ne po kolenou). Rodič je krunýř a leze nad dítětem ve vzporu stojmo, tj. střecha – opřené ruce o zem, natažené nohy. Želvičky lezou volně v prostoru, nebo si vymezte dráhu, kterou musí přelézt. Případně si můžete uspořádat želví závod.

4. Opice (ježeček Mareček)

Popis úkolu: Rozpustilé opice se honí. Potřebujete 2 šišky nebo kameny. Dva hráči si stoupnou vedle sebe. První někam hodí horním obloukem šišku. Potom hodí druhý hráč a snaží se svou šiškou zasáhnout šišku prvního hráče. Když se mu to podaří, získá 1 bod. Pokud se netrefil, první hráč jde ke své šišce a z místa, kam dopadla, se snaží trefit šišku druhého hráče. Pokud se trefí, získává 1 bod, pokud ne, pokračuje stejným způsobem druhý hráč, tedy přejde ke své šišce a hází z místa, kde ji sebral. Hraje se stále dál a hráči se přesunují z místa na místo, dokud nejsou šišky u sebe.

NEPOHYBOVÉ ÚKOLY:

1. Na čmeláky (beruška Danuška)

Popis úkolu: Hráči se na povel co nejvíc nadýchnou a pak začnou bzučet jako čmeláci tak, aby je bylo dobře slyšet. Kdo vydrží nejdéle, aniž by se musel nadechnout?

2. Procházka zoologickou zahradou (veveruška Věruška)

Popis úkolu: Hra na paměť. Verze pro malé děti. Rodič řekne: „Šel jsem do zoologické zahrady a viděl jsem tam slona.“ Každé dítě musí tuto větu postupně zopakovat. Potom rodič řekne: „Šel jsem do zoologické zahrady a viděl jsem tam slona a žirafu.“ Opět všichni postupně větu opakují. Rodič postupně přidává zvířátka, kdo se při opakování splete (vynechá zvíře, poplete pořadí), má trestný bod. Verze pro starší děti – zvířátka přidává postupně každý hráč.