VÝLETNÍ CÍLE:

  • PRAHA – TROJSKÁ LÁVKA
  • STŘEDOČESKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST V TOUŠLICÍCH
  • LIBERECKÝ KRAJ – ŽELEZNÍČNÍ VIADUKT V KRYŠTOFOVĚ ÚDOLÍ
  • ÚSTECKÝ KRAJ – MARIÁNSKÝ MOST V ÚSTÍ NAD LABEM
  • KARLOVARSKÝ KRAJ – VIADUKT U PERNINKU
  • PLZEŇSKÝ KRAJ – WILSONŮV MOST V PLZNI
  • JIHOČESKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST V PÍSKU
  • PARDUBICKÝ KRAJ – MOST PRO PĚŠÍ U PEKELSKÉHO MLÝNA– CHRUDIMKA 34,1 KM
  • KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST VE VAMBERKU A VĚŠADLOVÝ MOST U VAMBERKA
  • VYSOČINA – BAROKNÍ MOST V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU
  • JIHOMORAVSKÝ KRAJ – VIADUKT U OBCE DOLNÍ LOUČKY
  • OLOMOUCKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST V LITOVLI
  • ZLÍNSKÝ KRAJ – MOST V KOSTELANECH NAD MORAVOU
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – MOST PŘÁTELSTVÍ V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

PRAHA – TROJSKÁ LÁVKA

Trojská lávka je lávka přes Vltavu mezi Trójou a Císařským ostrovem. Na stejném místě stávala lávka z roku 1984, která ale v prosinci 2017 spadla. Nová lávka se otevřela na podzim 2020 (v mezidobí zde fungoval přívoz) a je 256 m dlouhá a 4 m široká. Na rozdíl od původní lávky je konstrukce navržena tak, aby nekorodovala a byla snadno kontrolovatelná. Lávka je určená pro pěší a cyklisty. 

Výlet k Trojské lávce je možné spojit s návštěvou Stromovky, Zoologické zahrady, Botanické zahrady, nebo třeba procházkou kolem Vltavy a vodáckého kanálu v Troji.

STŘEDOČESKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST V TOUŠLICÍCH

Kamenný most pochází z 2. poloviny 17 století a dochoval se bez novodobých úprav. Most má pět oblouků a jeho pilíře jsou založeny přímo na skalním prahu, na návodní straně jsou opatřeny břity, sloužícími jako ledolamy. Most je postaven přes Vavřinecký potok na dnes již zaniklé cestě.

V blízkosti Toušlic se nachází pohádkové (a to doslova – spousta pohádek se tu točila) město Kouřim. Za návštěvu stojí například skanzen – Muzeum lidových staveb, nebo hradiště Stará Kouřim s naučnou stezkou.

LIBERECKÝ KRAJ – ŽELEZNÍČNÍ VIADUKT V KRYŠTOFOVĚ ÚDOLÍ

V blízkosti Liberce se ve vesnici Novina u Kryštofova Údolí nachází kamenný železniční viadukt z roku 1900. Viadukt je dlouhý 202 m a nejvyšší pilíře dosahují výšky 27 m. Tvořený je 14 poli o rozpětí 12 m šířky. Mezi ním a centrem obce vede trať ještě přes tzv. Malý viadukt – 127 m dlouhý s 10 pilíři a výškou 17 m.

Přes Kryštofovo Údolí vede několik značených turistických tras, které přes sedlo Výpřež míří na Ještěd. V Kryštofově údolí je celoročně otevřená expozice betlémů (pouze víkendy 13-16, vstupné 50 Kč, snížená cena 15 Kč.).

ÚSTECKÝ KRAJ – MARIÁNSKÝ MOST V ÚSTÍ NAD LABEM

Mariánský most tvoří dominantu města Ústí nad Labem. Postaven byl v 90. letech 20. století a vzbudil zájem na celém světě. Most má dva 75 m vysoké pylony, na kterých je zavěšeno 30 lan se samotnou mostní konstrukcí. Jeho středem vede společná komunikace pro auta, cyklisty i chodce.

Výlet k Mariánskému mostu lze spojit s výletem na hrad Střekov, další výraznou dominantu Ústí nad Labem. Ten se vypíná na skále vysoko nad řekou Labe. První zmínka pochází z roku 1319, kdy dal Jan Lucemburský postavit nad řekou Labe strážní stanici. Hrad ožil teprve v 19. století v období romantismu, kdy byl inspirací pro mnoho umělců.

KARLOVARSKÝ KRAJ – VIADUKT U PERNINKU

Železniční trať zvaná Krušnohorský Semmering spojila v roce 1898 Karlovy Vary s Potůčky. Perninský viadukt je tvořen šesti oblouky o rozpětí 2×8 m, 2×10 m a 2×12 m. V nevyšším bodě dosahuje výšky 20 metrů. Jedná se o nejvýše položené dílo svého druhu Českých drah.

V Perninku se nachází obnovený lesopark s nově vytvořenou křížovou cestou z javorů klenů nebo kostel Nejsvětější Trojice z počátku 18. století. Výlet je také možné spojit s výstupem na nedaleký Plešivec (1028 m n. m.) na jehož vrcholu stojí 16 vysoká rozhledna, nebo na Tisovský vrch (977 m n. m.) s rozhlednou Pajndl.

PLZEŇSKÝ KRAJ – WILSONŮV MOST V PLZNI

Kamenný Wilsonův most stojí v Plzni nad řekou Radbuzou. Postaven byl v roce 1913 jako Most císaře Františka Josefa I. Za první republiky byl přejmenován na Wilsonův most na památku amerického prezidenta, který se zasadil o vznik samostatného Československa. Po roce 1948 se pak nějakou dobu jmenoval Stalinův.

Plzeň má jistě každý spojenou s vynikajícím pivem, které se tu vaří od roku 1842. Navštívit lze pivovar Plzeňský Prazdroj, nebo Pivovarské muzeum. Malí výletníci ale možná více ocení návštěvu Muzea loutek – vždyť z Plzně pocházejí Spejbl a Hurvínek.

JIHOČESKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST V PÍSKU

Nejstarší dochovaný most v Čechách byl postaven ve 13. století v Písku přes řeku Otavu. Písecký kamenný most je dlouhý 110 m, široký 6,5 m a stojí na 7 pilířích. Na mostě jsou umístěné repliky barokních soch. Dříve ho chránívaly na obou březích věže. Při velké povodní v roce 2002 byly z mostu vidět pouze barokní sochy.

Z Píseckého mostu je vidět nábřeží podél Čechovy ulice – podle domů s barevnými fasádami se mu říká Amsterdam. Za vidění stojí i elektrárna královského města Písku s dobovým a dosud funkčním vybavením, nebo expozice Prácheňského muzea o rýžování zlata v Pootaví. Anebo se můžete vypravit na prohlídku píseckého Zemského hřebčince, který byl postavený na přelomu 19. a 20. století a od roku 2010 je Národní kulturní památkou (prohlídky PO, ST, PÁ).

PARDUBICKÝ KRAJ – MOST PRO PĚŠÍ U PEKELSKÉHO MLÝNA– CHRUDIMKA 34,1 KM

Most pro pěší u Pekelského mlýna leží na Vlastivědné stezce krajem Chrudimky. Ta sleduje tok řeky Chrudimky od Filipovského pramene do Chrudimi a celá měří 82 km. Prochází oblastí Žďárských vrchů a Železných hor a seznamuje s historickými, kulturními a přírodními zajímavostmi kraje.

Kromě vlastivědné stezky se v blízkosti nachází Keltská naučná stezka, která vede i přes volně přístupnou 14 m vysokou rozhlednu Boika. Keltská stezka začíná i končí v nedalekých Nasavrkách, kde se nachází keltský skanzen, který je rekonstrukcí osady z mladší doby železné.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST VE VAMBERKU A VĚŠADLOVÝ MOST U VAMBERKA

Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku je tříoblouková stavba, která pochází z roku 1865. Díky sochám světců je místními obyvateli nazýván „Malým Karlovým mostem“. Most má dva zkosené pilíře s kamennými ledolamy.

Věšadlový most přes Zdobnici u Vamberka je roubený krytý most z roku 1840 a nachází se nedaleko železniční stanice Peklo. Základem nosné konstrukce mostu jsou dvě lichoběžníková věšadla a podélné trámy. Most je dlouhý 17,2 m a široký 6,2 m. Patří k našim nejširším dřevěným mostům.

Ve Vamberku vznikla v roce 1889 první česká státní krajkářská škola a dnes je tu Muzeum krajky. V okolí je hned několik hradů a zámků. Nebo se můžete vydat na výlet údolím Divoké Orlice. 

VYSOČINA – BAROKNÍ MOST V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU

Město Náměšť se rozkládá na obou březích Oslavy. Od 40. let 18 století spojoval levý břeh, kde se nachází větší část města, se zbytkem města a renesančním zámkem na pravém břehu. Dříve byla přes most vedena veškerá doprava na trase Třebíč Brno. V roce 1986 byl postaven nový silniční most a dnes je tak tento barokní most pouze pro pěší.

Most je kamenný, 62 m dlouhý a 8 m široký. Má sedm eliptických oblouků (rozpětí toho největšího je 10 m) a v nejvyšším bodě dosahuje výšky 6,2 m. Na zábradlí je umístěno 20 soch – na začátku a na konci chrání most dvojice archandělů, nad pilíři je osm dvojic světců.

Hned na most navazuje historické centrum s náměstím a nad ním renesanční zámek, který byl v 16. století přestaven ze středověkého hradu. Jen kousek od města leží Kralice s Památníkem Bible kralické. Za výlet stojí i romantické údolí Divoké Oslavy s přírodní rezervací.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – VIADUKT U OBCE DOLNÍ LOUČKY

V obci Loučky, která leží asi 6 km od Tišnova, se nad údolím říčky Libochovky klene největší železniční most na trati Brno – Havlíčkův Brod. Most je dlouhý 300 m a největší střední oblouk má 120 m a je vysoký 38 m. Stavba viaduktu byla zahájena v roce 1939, ale dokončen byl až v roce 1953:

Od viaduktu se dá dojít procházkou údolím říčky Loučky do nedalekého Tišnova, kterému se říká brána Vysočiny. V Tišnově stojí slavný klášter Porta coeli – Brána nebes ze 13. století. V centru města se určitě projděte úzkými Tišnovskými uličkami – nejužší z nich, Koželužská, má jen 77,5 cm a patří mezi nejužší v Česku. Nad Tišnovem se tyčí kopce Květnice a Klucanina, na kterém i rozhledna. Na oba vedou naučné stezky.

OLOMOUCKÝ KRAJ – KAMENNÝ MOST V LITOVLI

Litovel leží asi 18 km severozápadně od Olomouce na šesti ramenech Moravy a někdy se jí říká Moravské Benátky, protože má víc než 170 lávek a mostů. Nejstarším z nich (je zároveň nejstarším na Moravě a třetí nejstarší v republice po Karlově mostě a mostě v Písku) je kamenný Svatojánský most z roku 1592. Most stojí na šesti pilířích a uprostřed je socha sv. Jana Nepomuckého.

V Litovli je jediné Muzeum harmonik v Česku a také se tu od roku 1893 vaří pivo – místní pivovar nabízí prohlídky spojené s ochutnávkou. Na výlety do přírody je ideální oblast Litovelského Pomoraví a lužní les kolem Nových Zámků. Navštívit můžete také blízké Mladečské a Javoříčské jeskyně.

ZLÍNSKÝ KRAJ – MOST V KOSTELANECH NAD MORAVOU

Obec Kostelany nad Moravou se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Obcí prochází trasa baťova kanálu a několik cyklotras. Místní naučná stezka vede k Tůni u Kostelan a k mostu přes Moravu, který je národní kulturní památkou. Portálový nýtovaný most ze začátku 20. století připomíná staré řetězové mosty.

Z Kostelan do Starého Města vede stezka vhodná pro in-line bruslení. Staré město je spojeno s Velkou Moravou, nachází se zde několik archeologických lokalit a Památník Velké Moravy s interaktivní multimediální expozicí. Staré Město dnes téměř srostlo s Uherským Hradištěm, které je proslulé folklorem a vínem.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – MOST PŘÁTELSTVÍ V ČESKÉM TĚŠÍNĚ

Most přátelství je hraniční most spojující polský a český břeh řeky Olše. Státní hranice prochází přesně středem mostu a je vyznačena výraznou čárou. Původní most byl v Českém Těšíně postaven v roce 1880 a jezdily po něm tramvaje. Během 2. světové války byl dvakrát vyhozen do vzduchu. Současný železobetonový most byl postaven v roce 1953.

Těšín je starobylé město, které bylo v roce 1920 rozděleno na Český Těšín a polský Ciesyn. Základem dnešního města bylo hradiště na Zámeckém vrchu na polské straně a slovanské hradiště Podobora v dnešní Chotěbuzi – dnes se tu nachází Archeopark.

ÚKOLY:

POHYBOVÉ ÚKOLY:

1. Zvířátka přecházejí přes lávku (kobylka Emilka)

Popis úkolu: Vyznačte si 3-4 m dlouhou čáru (pruh dlaždic na chodníku, obrubník, několik klacků položených za sebou, nebo klackem vyrytá čára do hlíny). Dítě nekouká do země, ale před sebe. Upažit. Chůze vpřed – dlouhé kroky, krátké krůčky, klást chodidla těsně za sebe (tj. pata přední nohy se dotýká palce zadní), chůze bokem, couvání… Mladším dětem (2-3 r) nechte cestičku širší – například vyryjte dvě čáry vedle sebe a dítě musí jít mezi, nebo na chodníku předškoláci jdou po spáře mezi dlaždicemi, mladší děti můžou použít celou šířku dlaždice…

2. Přes lávku poslepu (kobylka Emilka)

Popis úkolu: Vyznačte si cca 3-4 m dlouhou čáru (pruh dlaždic na chodníku, obrubník, několik klacků položených za sebou, nebo klackem vyrytá čára do hlíny). Dítěti zavažte oči šátkem. Dítě jde vpřed, klade jednu nohu těsně před druhou (tj. pata přední nohy se dotýká palce zadní). Když dojde na konec čáry, změřte, o kolik se od čáry odchýlilo. Můžete si dát závod, kdo z rodiny nejlépe udrží směr. Schválně, do přejde lávku i poslepu, a kdo by spadl do vody?

3. Přehoď potok (ježeček Mareček)

Popis úkolu: Vyznačte na zemi břehy potoka (pomocí dvou klacků, batohů, skutečný potok…). Najděte si kamínky nebo šišky a snažte se potok přehodit horním obloukem.

4. Žabka skáče přes potok po kamínkách (opička Hanička)

Popis úkolu: Skoky ve vzporu dřepmo, tj. dítě udělá dřep, opře se rukama o zem, následně se odrazí nohama, po dopadu zvedá ruce a posouvá je vpřed na novou pozici. Vždy se tedy dotýká země, střídavě rukama a nohama, nikdy není ve vzduchu úplně. Žabička může skákat volně v prostoru, nebo si vymezte dráhu, kterou musí přeskákat. Případně si můžou dát žabičky závod.

NEPOHYBOVÉ ÚKOLY:

1. Převážení nákladu z břehu na břeh (beruška Danuško)

Popis úkolu: Najděte si 10 malých kamínků a 2 klacíky, nebo 2 pastelky apod. Kamínky dejte na hromádku, případně do krabičky (např. od svačiny), nebo kelímku od limonády a pomocí dvou klacíků je máte za úkol přemístit na druhou hromádku (resp. do druhé krabičky, nebo kelímku). Kamínků se nesmíte dotknout rukou, pouze klacíky.

2. Najdi cestu (veveruška Věruška)

Popis úkolu: Z dětí se stávají průzkumníci, kteří hledají cestu. Kdo první uvidí turistickou značku dané barvy, po které právě jdete, vykřikne: „Značka!“ a získává 1 bod. Děti soutěží, kdo bude mít u rozcestníku nejvíce bodů. Touto hrou se dá značně zrychlit tempo přesunu, protože děti v touze po vítězství mnohdy od jedné turistické značky ke druhé běží. Varianta hry pro větší věkový rozptyl dětí – starší sourozenec nekřičí, ale dá rodičům předem domluvené znamení (např. dvojí